Mobil Veri Tüketimi Nasıl Azaltılabilir?

Günümüz de çok sayıda kişi mobil verinin çabuk bitmesinden şikayetçidir. Öyle ki mobil internet kullanan kişiler sosyal medya uygulamalarına çok fazla girmediği ve video izlememesine rağmen internet tüketiminin oldukça yüksek olduğunu belirtmektedir. Peki mobil veri tüketimi nasıl azaltılabilir? Teknoli ekibi olarak mobil veri tüketiminin fazla olmasından şikayetçi olan kişiler için bu haberi oluşturduk.

İnternet Kullanımını Azaltmak

1-) Arka Plan Verileri

Uygulamalara girmeseniz dahi arka planda tüm programlar çalışmaktadır. Eğer buna inanmıyorsanız şöyle düşünün. Instagram’a girmeseniz de WhatsApp’ı açmasanız da size mesaj geldiğinde uygulamadan hemen bildirim gelmektedir. Peki bu programlar arka planda çalışmıyor da sizlere nasıl bildirim geliyor? Buna göre ayarlarınızı düzenleyin.

2-) Hesap Senkronizasyon

Eğer akıllı telefonunuzda hesap senkronizasyon özelliğini kullanıyorsanız hesaplarınızı bir daha kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sizin haberiniz olmasa da hesap senkronizasyonundan dolayı sürekli telefonunuz download yapabilir.

3-) Uygulamaları Kontrol Etmek

Bazı uygulamalar çok fazla internet tüketmektedir. Örneğin YouTube ya da Instagram’a girerseniz internetiniz çok hızlı bitecektir. Twitter ve Facebook’a girmek için ise mutlaka Lite uygulamalarını tercih ediniz.

4-) Tarayıcının Veri Tasarrufu

Eğer internette sörf yaparken tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyorsanız mutlaka ayarlar bölümüne girin ve veri tasarrufu alanına tıklayın. Yapacağınız ayarlar sayesinde tarayıcınızda veri tasarrufu yapabilir ve internetin az gitmesini sağlayabilirsiniz. İnternet kullanımınızı %20 – %30’a kadar azaltabilir ve internetinizin uzun gitmesinde fayda sağlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir