Android Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırılır ?

Evde işyerinde hatta gittiğimiz farklı mekanlarda internete telefonumuzla Wi-Fi üzerinden bağlanıyoruz ancak çoğu zaman Wi-Fi özelliğini aktif etmeyi unutuyoruz ve harcadığımız veri mevcut internet paketimizden gidiyor. Android telefonlarda mobil veri üzerinden harcanan veriyi anlık bir şekilde takip edebiliyoruz, hangi zaman diliminde ne kadar veri harcaması yapılmış görüntüleyebiliyoruz.

Android telefonlarda mobil veri kullanımını sınırlandırmak basit birkaç adımla mümkün, telefonumuzun Ayarlar > Veri Kullanımı menüsünde Mobil veri sınırı belirle alanını aktif hale getiriyoruz.

Mobil veri sınırı özelliğini aktif hale getirdiğimiz zaman belirlediğimiz limite ulaşıldığında otomatik olarak mobil veri özelliği pasif hale geliyor.Peki bu sınırı neye göre belirliyoruz derseniz bu tamamen size kalmış mevcut internet paketinize göre belirli tarihler arasında kullanımı hesabını baz alarak bir sınır belirleyebilirsiniz. Örneğin 6 GB bir internet paketiniz var biz özellik üzerinde veri kullanımı 3 GB olduğu zaman uyarı verecek ve 5 GB olduğu zamanda veri kullanımını sınırlayacak daha doğrusu mobil veri özelliğini otomatik olarak kapatacak şekilde düzenleme yapabiliyoruz. Örnekte verdiğimiz gibi sınırlamayı mevcut paketinizin altında tutmanızda fayda var çünkü hesaplamayı telefonunuz kendi yapıyor kullandığınız operatör ise farklı olarak hesaplayacaktır ve herhangi bir sürpriz yaşamamak için belirttiğimiz şekilde daha alt bir sınır belirleyebilirsiniz.

Veri kullanımı özelliği ile sadece otomatik olarak mobil veri özelliği pasif hale gelecektir bu internet paketiniz yenilene kadar bir daha mobil veri kullanamayacağınız anlamına gelmiyor isterseniz veri kullanımı özelliğini pasif hale getirebilir ve tekrardan mobil veri özelliğini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir